021-44217524
pasargadlc@gmail.com

آموزش زبان

دوره های گفت وشنود
۴ مرداد ۱۳۹۷

چگونه مهارت شنیداری (Listening) خود را تقویت کنیم؟

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

شاید شما از آن دسته از افرادی هستید که آموزش زبان انگلیسی را مدتی است که شروع کرده اید و توانایی و مهارت های شما تک به تک و به خوبی در حال پیشرفت می باشدو به نظر میرسد که مشکلی ندارید اما مهارت شنیداری listening شما نیاز به تقویت دارد. در ابتدا توجه داشته باشید که نباید ناامید شوید چرا که اکثر زبان آموزان این مشکل را دارند و با آن دست و پنجه نرم میکنند. ساده ترین و بهترین راه حل شنیدن و تکرار شنیدن می باشد .به برنامه های رادیویی به زبان انگلیسی گوش کنید و یا فایلهای صوتی قابل دانلود را که به پادکست ها podcast معروف هستند را دانلود کرده و به طور منظم و به ترتیب گوش کنید.با کسی ک تسلط کامل به زبان انگلیسی دارد و یا حتی انگلیسی زبان است مکالمه حضوری داشته باشید. البته این امکان برای همه میسر نبوده و میتوانید از راه های جایگزین بهره ببرید. مثلا می توانید از طریق نرم افزار های ارتباطی با این دسته از افراد به گفتگو و برقراری تماس های صوتی و یا تصویری بپردازید. دروس انگلیسی را به صورت صوتی گوش دهید. فایل های صوتی کتاب های انگلیسی شما می توانند کمک بسیار خوبی باشند. آنها را چندین بار گوش کنید و سعی کنید تمام کلمات و عباراتشان را متوجه شوید. راه دیگر گوش دادن به این فایل ها و سعی بر نوشتن آنهاست. این کار تمرکز شما را در هنگام شنیدن بهبود می بخشد. همانند کودکی که در ابتدا فقط گوش میدهد سپس صحبت کردن را یاد میگیرد زمان زیادی را برای شنیدن اختصاص دهید. سعی کنید که همواره گوش های شما در معرض شنیدن زبان انگلیسی باشند. نیازی نیست که همیشه با دقت گوش کنید. میتوانید از وقت های آزادتان استفاده کرده و فقط یک فایل صوتی را پخش کنید. مثلا هنگام غذا خوردن و یا لم دادن روی مبل و استراحت کردن، می توانید اجازه بدهید که فایل صوتی پخش شود. برای تمرین از مکالمه های کوتاه شروع کنید سپس مکالمه ها را بلندتر نمایید. توجه داشته باشید که نباید انتظار نداشته باشید که در زمان خیلی کم تسلط کامل به شنیدن زبان انگلیسی پیدا می کنید.به موضاعات جالب توجه همانند کنفرانس ,آهنگ ,فیلم و…. گوش فرا دهید.در هر مرحله ای از یادگیری که قرار دارید ترجیحا به مطالبی گوش کنید که برایتان لذت بخش و جذاب باشد. به همین دلیل هیچوقت از شنیدن این مطالب خسته نمی شوید ودایره لغت خود نیز افزایش پیدا میکند.سعی نمایید فیلم هایی که تماشا می کنید بدون زیرنویس باشد و یا این که یک مرتبه با زیر نویس و یا دوبله فارسی تماشا کنید تا از داستان سر در بیاورید و بار بعدی بدون زیر تماشا کنید. برای تقویت مهارت شنیداری خود به ضعف های خود توجه نکنید ولی با تکرار صحیح عبارات و مفاهیمی که می شنوید نقاط ضعف خودرا تقویت کنید. آهنگ هارا با متن شعر گوش کنید. ابتدا بدون متن به آهنگ مورد نظر گوش کنید سپس برای شنیدن مجدد از متن آهنگ نیز استفاده کنید .از صدای درونی خود استفاده کنید و یا به عبارت دیگر، در ذهنتان آهنگ را بخوانید وهمان عباراتی که در آهنگ میشنوید خودتان نیز تکرار کنید. البته توجه داشته باشید که هر آهنگی مناسب یادگیری زبان نبوده و در کل ترانه ها از دستور زبان کاملا صحیح پیروی نمی کنند. معهذا، گوش دادن به موسیقی با توجه به جذاب بودن می تواند تاثیر خود را در بهبود زبان و در نتیجه مهارت لیستنینگ ی شنیداری داشته باشد.
علاوه بر شنیدن مطالب صوتی بهتر است صحبت نیز کنید.در مدت زمانیکه خودرا آماده صحبت یافتید با دوستانتان شروع به صحبت در مورد موضاعات دلخواه خود کنید و از صحبت کردن به زبان مادری اجتناب کنید .از مطالبی که در گوگل است استفاده کنید مواردی که به بهبود مهارت شنیداری شما کمک می کند.منابعی که مناسب زبان آموزان ضبط شده است.
در زبان فارسی اغلب پایان جملات را حذف می کنیم و شنونده خودش اکثر اوقات پایان جمله را حدس میزند .بهتر است که در زبان انگلیسی هم به همین صورت عمل کنیم فقط این کار با کمی خلاقیت همراه باشد .
در پایان یک بار دیگر نیز خاطر نشان میشویم که برای بهبود هر یک از مهارت های زبانی خود از جمله مهارت شنیداری Listening نیاز به صرف زمان و تمرین و تکرار مداوم دارید. ضرب المثل انگلیسی وجود دارد که می گوید Slow and steady wins the race. که معادل رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود فارسی خودمان می باشد. پس عجول نباشید و فقط به پیشرفت فکر کنید .

ارسال پاسخ