021-44217524
pasargadlc@gmail.com

آموزش زبان

۴ مرداد ۱۳۹۷

همه چیز درمورد آزمون آیلتس

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

آیلتس (به انگلیسی: IELTS مخفف International English Language Testing System) (نظام بین‌المللی ارزشیابی زبان انگلیسی) می باشد که در امروزه یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی است که در سراسر دنیا اجرا می‌شود. آیلتس در واقع آزمونی بریتیش (زبان انگلیسی بریتانیایی)  بوده و از این نظر در مقابل تافل، آزمون با زبان انگلیسی آمریکایی قرار می‌گیرد. این تست را دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می کنند.

رموز موفقیت در آزمون آیلتس:

برای موفق شدن در رسیدن به نمره مطلوب آیلتس باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

داشتن انگیزه و پشتکار بسیار قوی 

تمرین زیاد 

بهره بردن از جدید ترین امکانات و روش های آموزشی 

آزمون آیلتس به ۴ بخش تقسیم می شود: شنیدن، خواندن، نوشتن و مکالمه تشکیل شده‌است. آزمون آیلتس دارای دو گونه آکادمیک و عمومی است که گونه آکادمیک مشکل تر بوده و همین آزمون است که برای ورود به دانشگاه‌ها مورد نیاز می‌باشد.

Listening-1(شنیدن)

 در آزمون آیلتس زمانی که برای این قسمت اختصاص داده شده است ۳۰ دقیقه می باشد . در دفترچه ای که به داوطلب داده می شود شامل ۴۰ سوال در ۴ بخش می باشد و  فقط يکبار پخش‌ خواهد شد. با توجه به اینکه قبل از پخش به داوطلب اجازه داده میشود که سولات را مطالعه کند و  پس از اتمام زمان جوابگویی مجوز بازبینی جواب ها به داوطلب داده می شود.  به داوطلبان اين فرصت داده می‌شود تا سوال‌ها را پيش از پخش مطالعه کنند و پس از پايان گرفتن هر بخش نيز داوطلبان فرصتی دارند تا جواب‌های خود را  مجددا باز‌بينی نمايند. پاسخ‌ها همگی پس از شنيده‌ شدن بايد در دفتر‌چه سوالات نوشته شود. با پايان گرفتن پخش به داوطلبان ده دقيقه فرصت داده می شود تا جوابهایشان را از دفتر‌چه سوالات به پاسخنامه منتقل کنند.

دو قسمت اول در اين قسمت به مکالماتی با موضوع اجتماعی اختصاص داده شده است. اصولا اين قسمت شامل مکالمه‌ای بين دونفر يا چند‌نفر بوده و در نهایت نيز صحبت‌های يک‌نفر پخش می‌شود. دو قسمت پايانی به موقعيت‌هايی تاکيد می‌کند که بيشتر زمینه دانشگاهی و تحصيلی دارند. در اين بخش نيز مکالمه‌ای بين حد‌اکثر چهار‌ نفر و يک صحبت يک ‌نفره پخش‌ می‌شود. در اين بخش طيف عظیمی از لهجه‌ها و گويش‌های مختلف زبان انگليسی کاربرد دارد.

Reading-2(خواندن)

برای پاسخ دادن به ۴۰ سوال اين قسمت به داوطلبان شصت‌دقيقه وقت داده می شود. سوالات و متن‌ها در سه قسمت، حدودا بین ۲۰۰۰ الی ۲۷۰۰ کلمه می باشد، که در دفترچه است که به داوطلب داده می شود. بعد از گذشت ۱ ساعت ،دفترچه و پاسخنامه از وی گرفته می شود. در اين قسمت، برخلاف بخش اول آزمون به داوطلب مهلتی برای انتقال جواب ها به داخل پاسخنامه داده نمی شود. 

مباحثی که در این آزمون مشاهده می شود از  منابعی از قبیل مجله‌ها، کتاب‌ها،  جزوات ، و مطبوعات انتخاب شده‌اند و مخاطب همه آنها خواننده غير حرفه ای  می باشد. حداقل يکی از اين سه قسمت از یک نوشته استدلالی خیلی سریع استفاده شده است و يک قسمت نيز مربوط به مباحث غير نوشتاری می باشد و با یک نمودار یا شکل همراه است. در صورتی که متن حاوی کلمات فنی و تخصصی باشد، لغت نامه ای مختصر نيز  به همراه متن می آید. 

General Training Reading

فرق اصلی GT Reading و Academic Reading محتوا و مقدار پیچیدگی متون مربوطه است. در GT Reading،  در قسمت اول‌ با روبروشدن به مسایل اجتماعی تمرکز دارد متون این قسمت مایل اتماعی و معمول در جامعه می پردازد و تفکری به سمت و سوی تهیه و جمع آوری اطلاعات در آنها وجود دارد. مهمترین محور قسمت دوم به‌ مکتوبات آموزشی و نیازهای رفاهی می باشد. اين قسمت به متونی اختصاص داده میشود که کلمات انگليسی پيچيده‌تری در آنها استفاده شده است. یک متن بلندتر از قسمت های قبلی پیش روی شرکت کنندگان گذاشته می شود که توسط آن به توانایی خواندن داوطلبان پرداخت میشود و  سنجیده میگردند. تمرکز بيشتر این قسمت خواندن نثر‌های پيچيده است تا درک کردن مطالب و استدلال کردن آنها.

Writing-3(نوشتن)

زمانی که برای این قسمت از امتحان در نظر گرفته شده است یک ساعت میباشد.دو موضوع برای نوشتن به داوطلب داده خواهد شد. پيشنهاد می کنیم  که داوطلبان در امتحان برای نوشتن سوال اول بیست دقیقه و برای نوشتن سوال دوم چهل دقیقه را اختصاص دهند.برای نوشتن سوال اول ۱۵۰ کلمه الزامی است. ۲۵۰ کلمه حداقل برای نوشتن سوال دوم لازم است.اگر کمتر از این تعداد کلمه باشد نمره کامل دریافت نمی کنند.

در مبحث اول از داوطلب خواسته می شود تا نامه‌ای به مخاطبی فرضی نوشته و در نامه‌اش مسئله‌ای را توضيح داده يا مشکلی را شرح دهد. مبحث دوم در محور يک سوال  است که از داوطلب خواهد خواست تا نظر مخالف يا موافق خود را نسبت به يک مسئله بيان کند.

Speaking-4(مکالمه)

زمانی که برای داوطلبان اختصاص داده شده است که مصاحبه خودرا به خوبی انجام دهند ۱۱ تا ۱۴ دقیقه میباشد. در طول اين مدت داوطلب به سوالات مربوطه از سوی مصاحبه‌گر پاسخ خواهد داد.  توجه داشته باشید که اين مصاحبه ضبط می‌شود.  

در قسمت اول مصاحبه، داوطلب به‌ سوالات شخصی در مورد محل ‌زندگی‌ ،وضعیت شغلی  ،وضعيت خانوادگی و همينطور علايق شخصی و مسایل عمومی پاسخ خواهد داد. زمان این بخش ۴ الی ۵ دقیقه می باشد.
در قسمت دوم یک موضوعی را روی کارت نوشته و به داوطلب میدهند، و زمانیکه برای صحبت کردن درباره این موضوع به داوطلب در نظر گرفته شده است ۲ دقیقه می باشد و لازم است نظر خودرا در مورد آن مطلب بیان کند. شخص موردنظر به مدت یک دقیقه میتواند از موضوع روی کارت یادداشت برداری کند. و پس از اتمام دو دقیقه مذکور داوطلب به یک یا دوسوال در موردموضوع پاسخ میدهد.

در قسمت سوم داوطلب به مکالمه ای بین چهار تا پنج‌دقيقه با مصاحبه‌گر مربوطه وارد می شود که بحث راجع به  آن موضوع مورد نظر در کارت است.

در انتها گفته می شود که نمره بندی این آزمون از ۰ تا ۹ سطح را شامل می‌شود که نمرهٔ قبولی برای آزمون وجود ندارد اما به‌طور معمول سطح ۵ نمرهٔ متوسط و ۶ به بالا خوب تلقی می‌شود. دانشگاه کمبریج، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه هاروارد آیلتس با حداقل سطح ۷ را می‌پذیرند.

ارسال پاسخ