021-44217524
pasargadlc@gmail.com

آموزش زبان

۱۸ تیر ۱۳۹۸

فواید یادگیری زبان دوم

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

آیا میدانید یادگیری زبان دوم برای مغز شما مفید است؟

شاید تنها هدف شما از یادگیری زبان دوم توانایی ارتباط برقرار کردن با دیگران در محیط زندگی و یا ایجاد یک موقعیت شغلی جدید باشد اما بهتر است بدانید دو زبانه شدن برای مغز حکم ورزش کردن را دارد. افرادی که به دو زبان صحبت میکنند دارای مهارت های بیشتر و عملکرد فکری بالاتری هستند. طبق نتایج تحقیقات اخیر دانشمندان از اسکن مغز انسان، یادگیری یک زبان جدید باعث افزایش اندازه بخش خاصی از مغز میشود، این بخش خاص وظیفه ذخیره اطلاعات، شکل گیری و بازیابی خاطرات را بر عهده دارد. یادگیری زبان دوم باعث ایجاد ارتباطات جدید بین نورون های مغز و همچنین باعث حفاظت از مغز شما در برابر کهولت سن می شود و بیماری آلزایمر و زوال عقل را چند سال به تعویق میندازد. طبق تحقیقات دانشمندان در این زمینه تاثیر به تاخیر انداختن آلزایمر و زوال عقل توسط یادگیری زبان دوم از مصرف قرص هم بیشتر است.  جالب است بدانید این فواید هیچ ربطی به میزان سواد زبان آموز ندارد. اگر به دنبال بهبود عملکرد مغز خود هستید، در هر سنی  با هر سطح سواد از همین الان شروع کنید چرا که برای شروع هیچوقت دیر نیست. بسیاری از افراد با انجام بازی های فکری و حل جدول سعی در بهبود عملکرد مغز خود دارند، اما توصیه ما به شما این است ((زبان جدید یاد بگیرید))  برای پویاتر شدن مغز و انعطاف پذیری ذهنتان در کنترل مسائل روزمره زندگی، از رانندگی تا خواندن و نوشتن، تمرکز و دقت، قابلیت کنار آمدن با شرایط جدید، افزایش تمرکز، خلاقیت و …. به این شکل مغز شما در سالم ترین حالت خود قرار میگیرد. هرچه اطلاعات شما در زبان های جدید بیشتر شود، مغز شما تحت حفاظت بیشتری قرار میگیرد. یادگیری زبان جدید، باعث می شود روی ساختار زبان اولتان هم بیشتر تسلط داشته باشید و از آن بهتر استفاده کنید.

بر خلاف آنچه تصور می کند یادگیری زبان جدید کار دشواری نیست. مطالعات نشان می دهد هر فردی بعد از گذشت ۶ ماه می تواند تسلط کافی بر روی زبان موردنظر را تا حد زندگی خارج از کشور  داشته باشد. جالب است بدانید طبق نظرسنجی از مردم کشورهای انگلیسی زبان آنها معتقدند صحبت کردن با زبان خارجی دوم مثل زبان فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی و … باعث می شود فرد جذاب تر به نظر برسد و ناخودآگاه فرد دو زبانه دارای سطح اعتماد به نفس بالایی می شود. همچنین افرادی که به چند زبان تسلط دارند در موقعیت های شغلی خود به دلیل هوش بالاتر، تمرکز بالاتر و خلاقیتی که دارند درآمد بیشتری نسبت به افراد دیگر دارند. دانستن زبان، آگاهی از یک فرهنگ جدید است، در محیط های کاری تنوع فرهنگی و زبانی باعث پیشرفت در مجموعه می شود. سعی کنید از همان ابتدا از زبان جدید در مکالمات خود استفاده کنید هرچه بیشتر مغز شما درگیر کلمات جدید باشد، روند بهبود فعالیت های مغز شما بهتر و بهتر می شود ، سعی کنید فقط روی خواندن و نوشتن تمرکز نکنید، روی شنیدن و صحبت کردن بیشتر تمرکز کنید و هر کلمه جدید را در یک عبارت بگنجانید، به اصطلاح باکلمات بازی کنید، چرا که مغز شما از اطلاعات تکراری فرار میکند. همانقدر که یادگیری زبان دوم فواید زیادی برای مغز دارد، یادگیری زبان های سوم و چهارم و… نیز تاثیرات شگفت انگیزی به روی مغز شما میگذارد. زبان شناسان معتقدند یادگیری زبان جدید بسیار آسان تر از زبان اول خارجی است.

صحبت کردن به دو زبان باعث می شود شبکه مغز شما بازسازی شود و بطور همزمان از دو نیم کره مغز استفاده می شود. وقتی دو نورون مغزی مقابل یک کلمه جدید قرار میگیرند فعل و انفعالات فیزیکی و شیمیایی در مغز رخ میدهد که باعث تشکیل ماده سفید و خاکستری در مغز می شود. از کودکی تا بزرگسالی  یادگیری زبان انگلیسی میتواند باعث تغییر بیولوژی انسان شود. مغز دو زبانه همیشه آماده پردازش کلمات یک زبان جدید است، همانطور که حل کردن ریاضی باعث تقویت ذهن است و یا تمرین با وزنه باعث تقویت عضلات بدن میشود، یادگیری زبان جدید باعث افزایش ماده خاکستری مغز و در نتیجه ذخیره اطلاعات میشود. این تغییرات باعث میشود کارکردهای دیگر مغز همچون توانایی شنیداری تحت تاثیر قرار بگیرند. از آنجا که افزایش سطح ماده خاکستری و سفید  باعث به تاخیر انداختن زوال عقل می شود، این فرایند حتی در سن بالا هم بسیار موثر است و به بازسازی سیستم عصبی فرد کمک می کند.

ارسال پاسخ