021-44217524
pasargadlc@gmail.com

آموزش زبان

۲۴ تیر ۱۳۹۸

روش های تندخوانی

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

همه ما سعی میکنیم هنگام خواندن کتاب، زیر نویس فیلم و ….سرعت بالایی داشته باشیم و از همه مهم تر برای شرکت در آزمون آیلتس و کنکور به دلیل محدودیت زمانی این موضوع بسیار مهم است. روزنامه وار خواندن با تند خوانی بسیار متفاوت است. در تند خوانی علاوه بر سرعت بالا همزمان نیاز به درک مطلب بالایی داریم. در این فرایند مغز توان خود را میگذارد تا کلمات کمتری را بخواند به عبارتی مغز کل کلمه را از روی ظاهر آن تشخیص می دهد و کلمه را تجزیه نمی کند. در متن های انگلیسی حروف اضافه و گرامری دیده نمی شود و به املای کلمات دقت چندانی نمی شود . مهمترین نکته ای که در تندخوانی اهمیت دارد، تمرکز بر محتوای اصلی متن و هدف اصلی نویسنده  است.  تندخوانی روش بسیار خوبی در صرفه جویی در زمان است. در تند خوانی هر لغت به تنهایی ارزش معنایی ندارد بلکه  معنی کل جمله مهم است. اگر می خواهید در انگلیسی درک مطلب بالایی داشته باشید یا به عبارتی سطح تند خوانی خود را افزایش دهید سعی کنید لغات را از دیکشنری انگلیسی پیدا کنید و استفاده از دیکشنری فارسی را کم کم از بین ببرید. به همین شکل دایره واژگان خود را افزایش دهید چرا که یکی از راه های موفقیت در تند خوانی افزایش دانش لغتی است. این دو رابطه عکس با یکدیگر دارند یعنی هرچه بیشتر بخوانید دامنه واژگان شما گسترش میابد و هرچه واژگان بیشتری بدانید میتوانید سریع تر بخوانید. در برخورد با واژگان کلیدی سعی کنید معنی آن را در لغت نامه پیدا کنید و آن را یادداشت کنید. در خواندن متن سعی کنید هدف اصلی نویسنده را پیدا کنید اگر روزنامه وار بخوانید شاید هیچ درکی از متن پیدا نمی کنید.  همچنین سعی کنید در انتخاب متن دقت کنید. برای شروع سعی کنید از متن هایی که از سطح دانشی شما پایین تر است شروع کنید حتی بهتر است کتاب هایی که قبلا خوانده اید دوباره بخوانید و یادداشت برداری کنید. اگر میخواهید به درک کاملی از متن برسید یادداشت برداری یکی از بهترین گزینه هاست زیرا بعد از تند خوانی یک درنگ کوتاه بر آنچه خوانده اید باعث تثبیت اطلاعات در مغز شما می شود. پس سعی کنید با استفاده از نت برداری و یا صحبت کردن با یکی از دوستان خود به یک پردازش ذهنی بر آنچه خوانده اید بپردازید.

معمولا تندخوانی برای کسانی که اطلاعات کافی از یک زبان را ندارند کار دشواری است حتی در خواندن فارسی اگر معنی درست کلمات را ندانیم سرعت درک ما از متن پایین میاید. اگر معنی واژگان را بدانیم میتوانیم ترکیب آن در کنار دیگر واژگان را حدس بزنیم. باید زبان انگلیسی را هم به درستی بشناسیم تا در هنگام خواندن متن به درک درست از هدف نویسنده دست پیدا کنیم. به عبارتی تسلط ما بر زبان انگلیسی به گونه ای باشد که همانند خواندن متن فارسی بدون نیاز به دیکشنری متن را بخوانیم. شناخت اولیه از متن نیز خیلی مهم است اگر بدانید موضوع کلی متن چیست و در چه زمینه ای قرار است اطلاعات بگیرید مثلا متن شما پزشکی است یا ورزشی و… این اصل یه شما کمک میکند که زاویه دید شما مناسب باشد و بتوانید کلمات را به هم وصل کنید . یکی دیگر از نکات کلیدی این است با صدای بلند متن را نخوانید بلکه با چشمانتان متن را دنبال کنید.  سعی کنید با چشمتان متن را آنالیز کنید. سعی کنید روش دیدزنی را پیش بگیرید در این روش حرکت منظم و ریتمیک بر متن باعث می شود به صورت اجمالی و نه خیلی دقیق متن را مرور کنید در این روش هدف اصلی عدت به تطبیق چشم با متن است. سعی کنید در این روش از انگشتان خود نیز کمک بگیرید و با چشمتان حرکت انگشتان خود را نیز دنبال کنید. حرکت سریع چشم که در انگلیسی به آن SKIMMING , SCANNING   می گویند،  نیازمند تمرین های مداوم است. هرچه توقف چشم بر روی واژگان کمتر باشد سرعت خواندنمان افزایش می یابد. اجازه ندهید در هنگام خواندن دی شما و جریان فکری شما دچار جهش شود.

برای یک مطالعه هدفمند باید سعی کنید واژگان را دسته بندی کنید و مفهوم کلی پاراگراف را خارج کنید. دسته بندی واژگان باعث می شود تا دید کلی شما از مفهوم متن مشخص شود چرا که هر متنی دارای یک سری واژه کلیدی است برای مثال وقتی می خواهید یک مطلب پزشکب بخوانید یک سری واژگان است که متناوبا تکرار می شوند و موضوع متن حول این واژگان می چرخد. یکی از اشتباهات رایج در خواندن یک متن بازگشت به عقب است . افراد عادت دارند قسمت هایی را که متوجه نشدند دوباره میخوانند این کار باعث کاهش سرعت در خواندن می شود.  در یک متن به دلیل رعایت دستور نوشتاری و ساختار یک جمله حدود ۶۰ درصد واژه و حروف دستوری و اضافه وجود دارد. سعی کنید فقط اسم ها و فعل ها را ببینید. همانطور که اشاره شد فقط با چشم و فکر متن را دنبال کنید و آن را با صدای بلند نخوانید. سرعت بینایی از سرعت گفتاری بیشتر است. از تلفظ حروف هنگام خواندن متن جلوگیری کنید. نه تنها با صدای بلند بلکه در مغز خود واژگان را با صدا بیان نکنید. در واقع صدای درون شما نیز باعث کاهش تندخوانی می شود. شاید حذف صدای مغز شما کاری دور از تصور باشد اما با افزایش تمرکز و تمرین می توان آن را به حداقل رساند. این نکته که تمرکز کافی را داشته باشید بسیار مهم است در هنگام خواندن به هیچ چیز دیگری فکر نکنید. شاید سخت باشد اما افزایش تمرکز نیز راه حل هایی دارد که میتوان آن را تقویت کرد. در محیط اطراف خود هرچه را که باعث حواس پرتی شما می شود دور کنید.

همانطور که اشاره شد برای افرادی که قصد شرکت در آزمون ایلتس دارند و یا دانش آموزان کنکوری این موضوع بسیار اهمیت دارد چرا که این آزمون ها نیازمند درک بالای مطلب به دلیل محدود بودن زمان است. هرچه مهارت تند خوانی شما بالاتر باشد به شرط اینکه دقت شما پایین نیاید کمک بزرگی به موفقیت شما در این آزمون ها می کند.

می توانید برای آشنایی با روش های بهبود تلفظ اینجا کلیک کنید.

ارسال پاسخ