021-44217524
pasargadlc@gmail.com

آموزش زبان

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

آموزش زبان فرانسه

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

آموزش زبان فرانسه

به تازگی فراگیری زبان فرانسه در ایران افزایش چشمگیری داشته است که دلیل عمده آن را می توان مهاجرت به کشورهایی که در آن ها به زبان فرانسه صحبت می کنند (از جمله کبک کانادا) دانست. از این رو مرکز  تخصصی زبان های خارجی پاسارگاد، به منظور ارائه خدمات آموزشی با کیفیت، اقدام به برگزاری دوره های زبان فرانسه (گروهی و خصوصی) با استفاده از سری کتاب های پر طرفدار و جدید Alter ego plus نموده است.

سری کتاب های  آموزش زبان فرانسه Alter Ego plus یکی از بهترین و مدرن ترین متدهای آموزش زبان فرانسه است که در بسیاری از آموزشگاه های زبان کشور طرفداران بسیاری داشته و استفاده می شود. متد آموزشی آلتر اِگوپلاس که برای آموزش فرانسه به بزرگسالان تدوین و نوشته شده است شامل ۵ سطح مختلف می باشد که در ۵ جلد کتاب آموزشی به همراه کتاب تمرین و فایل های صوتی ارائه شده است و زبان فرانسه را از الفبا تا پیشرفته آموزش می دهد. این سری کتاب ها با در نظر گرفتن استاندارد آموزشی اروپا CEFR روش تدریس را به گونه ای ارائه نموده که در آن، زبان فرانسه با استفاده از ۳ مهارت یادگیری، آموزش و تجربه فراگرفته می شود. لازم به ذکر است که با اتمام هر دوره، زبان آموز قادر به شرکت در آزمون های فرانسوی (TEF , DELF , DALF , TCF) می باشد. باید خاطر نشان کرد که متد آموزش زبان فرانسویplus  Alter Ego   نیازمند مدرس و تدریس می باشد و نمی توان به تنهایی آن رابکار برد.

 

سطح زبانی هر جلداز این سری کتاب ها بر اساس استانداردهای اروپا به شرح ذیل است:

 

کتاب Alter ego1 شما را به سطح A1 می رساند.

 

کتاب Alter ego2 شما را به سطح A2 می رساند.

 

کتاب Alter ego3 شما را به سطح B1 می رساند.

 

کتاب Alter ego4 شما را به سطح B2 می رساند.

 

کتاب Alter ego5 شما را به سطح C1 و C2 می رساند.

 

یادگیری زبان جدید یعنی قدم گذاردن در راهی جدید و ناآشنا و اما شیرین . تسلط بر زبان جدید آن قدر ها هم دشوار نیست و تنها با برنامه ریزی و پشتکار و استفاده از متد های مناسب برای یادگیری به راحتی و در اسرع وقت میتوان بر روی یک زبان بیگانه مسلط گردید . در بین زبان های خارجی گوناگون یادگیری زبان فرانسوی در چندین سال اخیر مورد توجه بسیاری از افراد قرار  گرفته است . به طوری که بعد از انگلیسی دومین زبان پر مخاطب جهان شناخته مخیشود به علاوه اینکه دومین زبان بین المللی جهان نیز محسوب میشود و ۱۳۰ میلیون نفر آن را به عنوان زبان مادری و ۱۹۰ میلیون نفر آن را به عنوان زبان دوم صحبت میکنند ! زبان فرانسوی، زبان رسمی ۲۹ کشور است، که بیشتر آن‌ها در فرانسوی به La Francophonie (جوامع فرانسوی‌زبان) معروفند.

همان طور که میدانیم زبان فرانسوی، زبان بین المللی تئاتر، هنرهای بصری، رقص، معماری، آشپزی، مد و… است. تسلط به زبان فرانسوی نه تنها یعنی دسترسی به نسخه اصلی مهم ترین متون ادبیات فرانسه و فرانسوی زبان بلکه یعنی دسترسی به سینما و ترانه های موسیقی. زبانی برای یادگیری زبان های دیگر. با یادگیری زبان فرانسوی می توانید به آسانی زبان های دیگر لاتینی را مثل اسپانیولی، ایتالیایی، پرتغالی یا حتی رومانیایی را بیاموزید.

همچنین بسیاری معتقدند که زبان فرانسوی زبان سیاست میباشد !

زبان فرانسوی را نسبتاً به سختی می‌توان تلفظ کرد. مانند انگلیسی یا سوئدی نیست. زبان فرانسوی تمایل به تلفظ شدن در گستره‌ی یکنواختی از اصوات دارد. همچنین صداهای دماغی هستند و شیوه‌ای که صدا به کلمه‌‌ی دیگر منتقل می‌شود. این‌ها چیزهایی هستند که بعنوان یک مبتدی باید به آن‌ها عادت کنید.الفبای زبان فرانسوی بر اساس الفبای لاتین است و بیست و شش حرف ساده دارد. افزون بر حرف‌های ساده، حرف ترکیبی «œ» و حرف‌های زبَرنشانه‌دار «à â è é ê ë î ï ô û» نیز در نوشتار این زبان به کار می‌روند. زبان فرانسه از نظر ریشه‌ای نقاط اشتراک زیادی با زبان لاتین دارد. بعضی از مهمترین ویژگی‌های گرامری این زبان عبارتند از:

در زبان فرانسه اسامی همیشه جنسیت گرامری دارند. یعنی اسامی میتوانند مذکر و یا  مذکر یا مؤنث باشد. گذشته از آن حالت جمع نیز به صورت یک جنسیت سوم در این زبان شناسایی می‌شود. جنسیت اسامی را در ساده‌ترین حالت می‌توان از حروف تعریف آنها شناسایی کرد. حرف تعریف le نشان دهنده اسامی مذکر، حرف تعریف la نشان دهنده اسامی مؤنث و حرف تعریف les نشان دهنده اسامی جمع است.

برای ساختن اسامی جمع در زبان فرانسوی همانند زبان انگلیسی عمل میکنیم. در زبان فرانسه هم مانند انگلیسی در یک قاعده کلی برای ساختن حالت جمع یک اسم به آن پسوند s- اضافه می‌کنیم. این قاعده البته دارای استثناهایی هم هست. 

فعل در زبان فرانسه به کلمه اصلی در جمله اطلاق می‌شود که وقوع عمل، حالت یا تحولی را بیان می‌کند و قابلیت صرف شدن (conjugaison) دارد. تعریف جامع فعل فرانسه در کتاب «دستور زبان فرانسه: فعل» از انتشارات دانشگاهی سمت چنین آمده است: «فعل کلمه‌ای است که صرف می‌شود، یعنی بر حسب وجه (mode)، زمان (temps)، حالت (voix)، شخص (personne)، عدد (nombre) و گاه جنسیت (genre) تغییر می‌کند و همواره بخش اصلی گزاره (prédicat) را در جمله تشکیل می‌دهد. هر فعل دارای سه شکل ساده (simple)، مرکب (composé) و مرکب پیشین (surcomposé) است و در هر یک از این اشکال در فرانسه صرف می‌شود.

حال به بررسی متد هایی برای تسلط سریع تر و راحت تر به زبان فرانسوی خواهیم پرداخت:

برای آنکه کاملا درگیر زبان فرانسه شوید، لازم نیست حتما در فرانسه زندگی کنید. در واقع شما می‌توانید در هر جایی که زندگی می‌کنید، خودتان را با زبان فرانسوی احاطه کنید.

 

نکات زیر به شما کمک می‌کنند یادگیری زبان فرانسه در خانه را برای خودتان ساده‌تر کنید و در زبان فرانسه غرق شوید:

 

تنظیمات زبان تلفن همراه‌تان را به فرانسوی تغییر بدهید، می‌توانید همین کار را با کامپیوترتان نیز انجام بدهید.

در شهرتان به‌دنبال افراد فرانسوی‌زبان بگردید. اکثر شهرهای کوچک و بزرگ دنیا، یک انجمن مخصوص فرانسوی‌زبانان دارند. شاید در شهر شما هم چنین انجمنی وجود داشته باشد.

فیلم‌ها و شبکه‌های فرانسوی‌زبان را تماشا کنید. برای سرعت بخشیدن به روند یادگیری زبان فرانسه، می‌توانید زیرنویس برنامه‌ها را فعال کنید.

به رادیوی فرانسوی‌زبان گوش کنید. شما می‌توانید با گوش کردن به آهنگ‌های فرانسوی، تا حد زیادی فرانسوی یاد بگیرید.

 

اگر در زندگی روزمره خود از عبارات و کلمات فرانسوی استفاده نمایید ، فرانسوی را بسیار سریع‌تر یاد خواهید گرفت. به‌علاوه در هنگام انجام گفت‌وگوهای واقعی به زبان فرانسه، قادر خواهید بود درمورد خودتان صحبت کنید. به همین دلیل توصیه میشود یک لغت‌نامه‌ی فرانسوی مخصوص خودتان درست کنید. این لغت‌نامه، مجموعه‌ای از کلمات و عباراتی است که مربوط به خودتان هستند.در ابتدای لغت نامه کمی در مورد خودتان بگویید . به عنوان مثال : ملیت‌تان را مشخص کنید؛ مثلا من یک ایرانی هستم.

درمورد فعالیت‌های مورد علاقه‌تان توضیح بدهید؛ مثلا من دوست دارم در اوقات فراغت مطالعه کنم.

دلایل‌تان را برای یادگیری زبان فرانسوی بنویسید؛ مثلا من می‌خواهم فرانسوی یاد بگیرم، چون عاشق آثار ادبی کلاسیک هستم.

درباره‌ی شغل‌تان بنویسید؛ مثلا من یک معلم هستم.

اطلاعات جالب دیگری درمورد خودتان بنویسید؛ مثلا درباره‌ی زبان‌های دیگری که یاد گرفته‌اید یا مکان‌های خارق‌العاده‌ای که سفر کرده‌اید، بنویسید.

 

اگر قبلا هرگز با صدای بلند به یک زبان خارجی صحبت نکرده باشید، ممکن است هنگام صحبت کردن به آن زبان  احساس ناخوشایندی پیدا کنید. این مسئله درمورد زبان فرانسه بیشتر صدق می‌کند، چون شامل صداهایی است که حتی در زبان انگلیسی نیز وجود ندارند. اگر تابه‌حال فقط به یک زبان صحبت کرده‌اید، حرکت دادن لب‌ها و زبان‌تان برای ایجاد صداها و آواهای ناآشنا، ممکن است برای‌تان راحت نباشد.

 

این مسئله مانع پیشرفت‌ برخی از زبان‌‌آموزان می‌شود. آنها از اینکه جملات را غلط بیان کنند یا دچار اشتباه شوند، خجالت می‌کشند. با صحبت کردن به زبان فرانسه حتی در مواقعی که احساس خجالت می‌کنید، می‌توانید به این ترس پایان بدهید و زبان فرانسوی را خیلی سریع‌تر یاد بگیرید.

 

و در آ خر اینکه مهمترین فاکتور و محرک در پیشرفت در یادگیری زبان های خارجی و به طور شاخص زبان فرانسوی علاقه و پشتکار شماست !

ارسال پاسخ